Dudo Catering Gıda Organizasyon ve Turizm Ltd. Şti’nin Sahibi Namık Kaya, merdivenaltı üretimle insan sağlığının hiçe sayıldığını söyleyerek, “Alanında titiz ve seçici firma oranı oldukça düşük. Kaliteyi hizmette ön plana almayan firmalar, tedarik, üretim ve pazarlama konularında ucuz, kalitesiz üretimi tercih ediyor” diye konuştu.

Dudo Catering Gıda Organizasyon ve Turizm Ltd. Şti’nin Sahibi Namık Kaya, merdivenaltı üretimle insan sağlığının hiçe sayıldığını söyleyerek, “Alanında titiz ve seçici firma oranı düşük. Kaliteyi hizmette ön plana almayan firmalar, tedarik, üretim ve pazarlama konularında ucuz, kalitesiz üretimi tercih ediyor” diye konuştu. Dudo Catering Gıda Organizasyon ve Turizm Ltd. Şti’nin Sahibi Namık Kaya, iki kişilik ev yemekleri ve çoklu yemekleri, düğün organizasyonları, banket yemekleri, açılış kokteylleri, şirket piknik organizasyonları, barbekü, işyeri ve bayi toplantıları, lunch box, coffee break, iftar yemekleri, tabldot yerinde üretim ve taşıma yemek üretimi konularında hizmet verdiklerini söyledi.

“HİZMET İÇİ EĞİTİMLE PERSONEL EĞİTİMİ YAPILIYOR”

Kaya, şu bilgilere yer verdi: “Gıda yönetmeliği ile ilgili üretim ve denetim belgelerimiz, sertifikalarımız kurumsallık temelinde temin edilerek, hizmet içi eğitimle sürekli personel eğitimi yapılmaktadır. Üretim safhasında tedariklediğimiz gıda malzeme ve ürünlerinde; marka firmaların malları tercih edilmektedir. Satıcı firmaların iç denetimi yapılmakta, kurumsallığı dikkate alınmaktadır. Catering sektörünü analiz etmek kolay değil, öylesine karmaşık merdiven altı üretimle sağlık hiçe sayılmaktadır. Alanında titiz ve seçici firma oranı oldukça düşüktür. Kaliteyi ön plana almayan firmalar, tedarik, üretim ve pazarlama konularında ucuz, kalitesiz üretim tercih etmektedir. Gıda konusunda eğitim ve ehliyetsiz insanlar  ‘önce insan’mantığından yoksundur. Bütün bunlar göz önüne alındığında merdiven altı firmalar insan sağlığını hiçe saymaktadır.

“ÜRETİMDE KİMYASAL MADDELER KULLANILIYOR” 

Et, piliç, balık ve sebze-meyve üretimlerinde kaçak ilaçlar, bakanlık denetimi dışında kalan tehlike yaratıcı kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Arazi ve tarlalarımızın yüzde 80’i kirletilmiş durumdadır. Bu şartlarda üretilip tüketiciye sunulan gıda maddeleri tehlike arz etmektedir. Ülkemizdeki sağlıklı insan nüfusu (demografik yapı) sağlıklı değildir. Bu durum can kayıplarına, iş gücü kayıplarına ve devletimize sağlık harcamalarında ciddi giderlere neden olmaktadır.  Tarlada üretim yapan çiftçiden hayvan besiciliğine kadar ve teknolojik gıda üretim safhalarında çalışan insanların ciddi eğitimlerden geçirilmesi gelecek nesiller açısından önem arz etmektedir.”

 – Hizmetix Röportajı –